Haber

Paşinyan: Ermenistan ve Azerbaycan birbirlerinin toprak bütünlüğünü tanıyor

İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te düzenlenen Avrupa Konseyi Zirvesi’nde konuşan Paşinyan, “Üç gün önce Avrupa Konseyi Başkanı’nın arabuluculuğunda 86 bin 600 metrekarelik alanda Ermenistan’ın Azerbaycan toprak bütünlüğü konusunda gerçek bir adım daha attık. metre, Azerbaycan’ın Ermenistan’ı. Türkiye’nin 29 bin 800 metrekarelik alanda toprak bütünlüğünü tanıdığının altını çizdik” dedi.

6 Ekim 2022’de Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel’in desteğiyle Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan-Azerbaycan ilişkilerinin 1991 Almatı Deklarasyonu temelinde iyileştirilmesi konusunda anlaşmaya vardıklarını hatırlatan Paşinyan, söz konusu deklarasyonun Sovyet Ermenistan ve Sovyet Azerbaycan’ın bir parçası olduğunu söyledi. İdari sınırları devletin bittiği gibi tasavvur ettiğini belirtti.

“Azerbaycan ve Ermenistan dışişleri bakanları barış anlaşmasını Moskova’da görüşecek”

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zakharova, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile Ermeni mevkidaşı Ararat Mirzoyan’ın 19 Mayıs Cuma günü Moskova’da barış anlaşması için görüşme yapacaklarını duyurdu.

Zaharova, aynı gün Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un da Azerbaycan ve Ermeni mevkidaşlarıyla üçlü bir görüşme yapacağını kaydetti.

haberhekimhan.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu