Ekonomi

Eski TÜSİAD Başkanı Bilecik: Deprem bölgesindeki haberleşme sorunu çözülmeli

Eski Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Lideri ve Endeks Kümelenmesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, merkezi Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde olan ve toplam 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremin ve depremin etkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. depremzedelerin ihtiyaçları

Erol Bilecik, Hatay’da ilk 24 saatte bir sıkıntı olmadığına dair bir algı oluştuğunu belirterek, “Askeri güçlerin 24 saat ortalıkta olmaması iyi olmadı” ifadelerini kullandı.

Depremin ardından telefonlarda yaşanan iletişim sorunlarına da değinen Bilecik, “Şu anda insanların en çok muzdarip olduğu konu iletişim sorunu. göçük altında Kiler sinyal vermeye çalışıyor ama sinyalleri gitmiyor. Oradaki aile üyeleriyle iletişim kurmakta hayatımda hiç bu kadar zorlanmamıştım. Bu iletişim sorununun artık ortadan kaldırılması gerekiyor.” söz konusu.

“Bütün bölgelerde akaryakıta büyük ihtiyaç var”

Bilecik, sarsıntı bölgesinde bazı yerlerde kova ve vinç operatörlerinin bulunmadığını ve bu takviyenin bir an önce sağlanması gerektiğinin altını çizdi. Tüm bölgelerde büyük bir akaryakıt ihtiyacı olduğunu vurgulayan Bilecik, boş konteynerlerin bir an önce Türkiye’de temin edilmesi gerektiğini söyledi.

Bölgeye büyük bir koli yardımı yapıldığını belirten Bilecik, “Ancak merkeze geldikten sonra bunları şehir içine dağıtacak bir kuruluş yok. AFAD üzerinden bu dağıtım olmasa bile. AFAD ile hareket etmezseniz bölgeye TIR bile gönderemezsiniz. Orada bir can pazarı var, biraz daha esnek olması gerekiyor.” söz konusu.

Bilecik, arama kurtarma çalışmalarının ardından depremzedelerin barınmalarına ilişkin yaptığı değerlendirmede, 13,5 milyon kişinin yaşamını sürdürebilmesi için devletin, STK’ların ve turizmcilerin yer belirlemesi gerektiğini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu